Sort by

Lea has logged 158 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
27
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Vigilante

A Vigilante

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
02
Late Night

Late Night

2019
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
30
The Art of Racing in the Rain

The Art of Racing in the Rain

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
25
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Strange but True

Strange but True

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Noelle

Noelle

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Luce

Luce

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Road Home for Christmas

The Road Home for Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
Something Borrowed

Something Borrowed

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Sinister

Sinister

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Edit this entry