Highest rated films

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★

  • Tenet

    ★★★★½

  • Dracula

    ★★★★½

  • Miami Vice

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • Blow Out

    ★★★★

  • The Beyond

    ★★★★

  • Solaris

    ★★★★

  • Seed of Chucky

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★½

  • On the Rocks

    ★★★½

  • Desperado

    ★★★½

  • Cat People

    ★★★½

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★

  • Shazam!

    ★★★

  • Mank

    ★★★

  • Hustlers

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 57 Films watched
  • 9.5 Average per month
  • 2.4 Average per week

Milestones

First Film

Solaris

Jan 4

Most Watched

Tenet

twice

Last Film

Blade II

Jun 14

Genres, countries & languages

Action
21 films
Drama
20 films
Thriller
16 films
Horror
16 films
Sci Fi
12 films
Fantasy
11 films
Adventure
9 films
Mystery
9 films
Crime
9 films
Comedy
8 films
USA
48 films
UK
5 films
France
4 films
Sweden
3 films
Canada
3 films
New Zealand
3 films
Italy
2 films
Germany
2 films
Uruguay
1 film
English
50 films
Spanish
10 films
Russian
4 films
Italian
4 films
Swedish
3 films
French
3 films
Romanian
2 films
Japanese
2 films
Korean
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 7 Added 10

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Nick’s most liked review

Tom & Jerry

½

Why is any of this happening. Who cares

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Twin Peaks: The Return
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Book of Shadows: Blair Witch 2
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Teen Titans Go! vs. Teen Titans
Average weighted rating:

3.2

Films Nick watched in 2021

  • Blade II
  • The Empty Man
  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It
  • Shazam!
  • Training Day
  • Tenet
  • The Abyss
  • Army of the Dead
  • Spiral: From the Book of Saw
  • Alita: Battle Angel
  • Book of Shadows: Blair Witch 2
  • Once Upon a Time in Mexico
  • Desperado
  • Dracula
  • On the Rocks
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Blade
  • A Clockwork Orange
  • Teen Titans Go! vs. Teen Titans
  • The Brood
  • Godzilla vs. Kong
  • Watchmen
  • Tom & Jerry
  • Häxan
  • Zack Snyder's Justice League
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Beauty and the Beast
  • Friday the 13th
  • Sympathy for Lady Vengeance
  • Persona
  • Blow Out
  • Whiplash
  • Cat People
  • Soul
  • X-Men: Days of Future Past
  • Unforgiven
  • Citizen Kane
  • Seed of Chucky
  • First Cow
  • The House by the Cemetery
  • Lost in Translation
  • Bride of Chucky
  • Miami Vice
  • Twin Peaks: The Return
  • The Beyond
  • Ocean's Twelve
  • Mank
  • The Muppets
  • Hustlers
  • The Dance of Reality
  • Tenet
  • Broken Blossoms
  • Another Round
  • Nimic
  • Solaris

World map

Highly rated films Nick is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Bo Burnham: Inside
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • In The Heights
  • Joji

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more