Highest rated films

  • Wolfwalkers

    ★★★★½

  • Emma.

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • A Hidden Life

    ★★★★★

  • Point Break

    ★★★★½

  • Buffalo '66

    ★★★★½

  • For a Few Dollars More

    ★★★★½

  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

    ★★★★½

  • Carnival of Souls

    ★★★★½

  • Margaret

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • Catch Me If You Can

    ★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★

  • Contagion

    ★★★★

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★

  • After Hours

    ★★★★

  • The Wicker Man

    ★★★★

  • Starship Troopers

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 151 Films watched
  • 12.6 Average per month
  • 2.9 Average per week

Milestones

First Film

Hairspray

Jan 3

Last Film

Burrow

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
64 films
Comedy
52 films
Horror
39 films
Thriller
38 films
Crime
23 films
Animation
21 films
Adventure
21 films
Sci Fi
20 films
Fantasy
20 films
Family
20 films
USA
127 films
UK
16 films
France
11 films
Canada
11 films
Germany
8 films
Italy
6 films
Spain
6 films
Australia
3 films
Japan
2 films
Ireland
2 films
English
138 films
French
14 films
Italian
11 films
Spanish
10 films
German
10 films
Hungarian
6 films
Japanese
5 films
Russian
4 films
Korean
3 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 15 Added 16

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Nick’s most liked review

Artemis Fowl

Josh Gad, Judi Dench.. someone please give them a glass of water.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Artemis Fowl
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

The Golden Touch
Average weighted rating:

3.2

Films Nick watched in 2020

  • Burrow
  • Safety Last!
  • Rebel Without a Cause
  • Jason X
  • Jersey Boys
  • Blade Runner
  • The Snowman
  • Crazy, Stupid, Love.
  • A Very Harold & Kumar Christmas
  • 20,000 Leagues Under the Sea
  • The Kentucky Fried Movie
  • Bobby Fischer Against the World
  • After Hours
  • Destino
  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions
  • You Can Count on Me
  • Emma.
  • Wolfwalkers
  • The New Mutants
  • To Die For
  • The Exorcist III
  • Missing Link
  • Jumanji: The Next Level
  • Gremlins 2: The New Batch
  • Clue
  • Possessor
  • The Hills Have Eyes
  • Ocean's Eleven
  • Drag Me to Hell
  • The Babysitter: Killer Queen
  • The Usual Suspects
  • The Queen's Gambit
  • The Addams Family
  • Puppet Master: The Littlest Reich
  • Puppet Master II
  • Child's Play 3
  • Child's Play 2
  • Puppet Master
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Halloween II
  • Dragged Across Concrete
  • Jason Goes to Hell: The Final Friday
  • The Texas Chainsaw Massacre 2
  • Phantom of the Megaplex
  • Phantom of the Paradise
  • Fright Night
  • Buffalo '66
  • The Royal Tenenbaums
  • Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay
  • The Devil All the Time
  • Cat People
  • A Hidden Life
  • Point Break
  • Total Recall
  • Starship Troopers
  • Da 5 Bloods
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Let's Scare Jessica to Death
  • La Flor
  • Team America: World Police
  • Days of Heaven
  • A Fistful of Dollars
  • For a Few Dollars More
  • Richard Jewell
  • Spree
  • Wobble Palace
  • Mad Max
  • Lifeforce
  • In a Valley of Violence
  • Being John Malkovich
  • Re-Animator
  • Motherless Brooklyn
  • The New Pope
  • Showgirls
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Love
  • Brawl in Cell Block 99
  • Apocalypto
  • One Cut of the Dead
  • Within Our Gates
  • The Prestige
  • Rope
  • Artemis Fowl
  • Anastasia
  • The Tree of Life
  • Metropolis
  • The Young Pope
  • The Disaster Artist
  • The Cabin in the Woods
  • Session 9
  • Bimbo's Initiation
  • The Goddess of Spring
  • Flowers and Trees
  • The Pied Piper
  • Spies
  • Annabelle Comes Home
  • The Wicker Man
  • Creepshow 2
  • The Last Laugh
  • Carnival of Souls
  • The Heart of the World
  • Pooka Lives!
  • The Other Guys
  • A Goofy Movie
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Greta
  • The Town
  • The Adventures of Tintin
  • The Golden Touch
  • Beetlejuice
  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro
  • The Spy Who Dumped Me
  • Le Doulos
  • TFW No GF
  • My Soul to Take
  • Margaret
  • Onward
  • The Southerner
  • Toy Story 4
  • Magic Mike
  • Hail, Caesar!
  • GoodFellas
  • The Matrix
  • There Will Be Blood
  • Frozen II
  • The Fox and the Hound
  • Winnie the Pooh
  • Color Out of Space
  • [REC]
  • Cube
  • Parasite
  • Immoral Tales
  • Melody Time
  • Horse Girl
  • As Good as It Gets
  • The Perfection
  • A Single Man
  • Psych: The Musical
  • WHAT DID JACK DO?
  • Contagion
  • City of God
  • Only God Forgives
  • Thoroughbreds
  • A Fall from Grace
  • Inception
  • Steve Jobs
  • Catch Me If You Can
  • The Autopsy of Jane Doe
  • Late Night
  • Hairspray

World map

Highly rated films Nick is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Quo vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more