Highest rated films

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • 3 from Hell

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • The Third Man

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Climax

    ★★★★½

  • The Little Mermaid

    ★★★★½

  • High Life

    ★★★★½

  • Sleepy Hollow

    ★★★★½

  • City Lights

    ★★★★½

  • Harold & Kumar Go to White Castle

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • Se7en

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • In Bruges

    ★★★★

  • Burn After Reading

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 161 Films watched
  • 13.4 Average per month
  • 3.1 Average per week

Milestones

First Film

Vincent

Jan 4

Most Watched

The Lighthouse

3 times

Anima

twice

Last Film

Cats

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
74 films
Thriller
47 films
Horror
44 films
Comedy
42 films
Animation
32 films
Family
29 films
Crime
26 films
Mystery
26 films
Adventure
26 films
Action
16 films
USA
140 films
UK
21 films
Canada
13 films
France
11 films
Germany
7 films
Italy
4 films
China
3 films
Sweden
3 films
Brazil
2 films
Spain
2 films
English
154 films
Spanish
18 films
French
10 films
German
8 films
Chinese
6 films
Italian
6 films
Russian
4 films
Latin
3 films
Japanese
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 8 Added 88

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Nick’s most liked review

Escape Room

You can’t really knock the movie for not delivering, everything promised in the title is just about nearly everything you get. Escape Room has such lovely set design, and the puzzles are really enjoyable to watch our protagonists solve, even if the writers may only know one way to communicate…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Electrocuting an Elephant
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Celia
Average weighted rating:

3.1

Films Nick watched in 2019

  • Cats
  • Sunset Boulevard
  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch
  • Uncut Gems
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Last Jedi
  • 6 Underground
  • Drive
  • The Muppet Movie
  • Marriage Story
  • Too Old to Die Young
  • Anna and the Apocalypse
  • Dinosaur
  • Mystic River
  • Brittany Runs a Marathon
  • The Irishman
  • The Love Witch
  • Black Christmas
  • Knives Out
  • Missing 411: The Hunted
  • Deep Red
  • Klaus
  • The Plausible Impossible
  • Donald's Cousin Gus
  • Thru the Mirror
  • Oliver & Company
  • Fun and Fancy Free
  • The Game
  • Dolemite Is My Name
  • Big Little Lies
  • The Lighthouse
  • High Life
  • The Lighthouse
  • The Lost City of Z
  • Frances Ha
  • The Laundromat
  • Brick
  • The Lighthouse
  • The Return of the Living Dead
  • The Squid and the Whale
  • Joker
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Unsane
  • In the Tall Grass
  • Creepshow
  • Ad Astra
  • Hard Eight
  • Electrocuting an Elephant
  • Monrovia, Indiana
  • Monkeyshines, No. 1
  • All the President's Men
  • Night Moves
  • 3 from Hell
  • 31
  • Harold & Kumar Go to White Castle
  • The Little Mermaid
  • In Bruges
  • The Place Beyond the Pines
  • A Simple Favor
  • Corpse Bride
  • The Third Man
  • Ready or Not
  • Sleepy Hollow
  • Chef
  • Scary Stories to Tell in the Dark
  • Knife+Heart
  • Gran Torino
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Hell or High Water
  • The Magnificent Ambersons
  • Black Mirror: White Christmas
  • Black Mirror: San Junipero
  • Manchester by the Sea
  • Anima
  • Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein
  • Celia
  • Train to Busan
  • May I Please Enter
  • Midsommar
  • Child's Play
  • Anima
  • High Anxiety
  • Tremors
  • Treasure Planet
  • Toy Story 3
  • Toy Story 2
  • Toy Story
  • Polytechnique
  • Dynamite Dance
  • Gangs of New York
  • Hereditary
  • Booksmart
  • Rocketman
  • Nosferatu
  • The Great Mouse Detective
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Ocean's Eleven
  • The Rescuers Down Under
  • Phantom Thread
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Thunder Road
  • Election
  • The Rescuers
  • City Lights
  • Avengers: Endgame
  • Bone Tomahawk
  • Ant-Man and the Wasp
  • Whiplash
  • Burn After Reading
  • Trash Humpers
  • The Devil's Rejects
  • Paddleton
  • House of 1000 Corpses
  • Bronson
  • Us
  • Home on the Range
  • Tarzan
  • The Sword in the Stone
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Gummo
  • The Black Cauldron
  • Bad Times at the El Royale
  • Queen of Earth
  • Hotel Chevalier
  • Game Night
  • The General
  • The Social Network
  • Silent Hill
  • Lady and the Tramp
  • Climax
  • A Charlie Brown Valentine
  • One Hundred and One Dalmatians
  • The Mad Doctor
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Velvet Buzzsaw
  • Se7en
  • The Haunted House
  • Boogie Nights
  • Cries and Whispers
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Annihilation
  • House of Usher
  • The Virgin Suicides
  • Way Down East
  • Zootopia
  • Brother Bear
  • Suspiria
  • The Remains
  • Apostle
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • The Others
  • The Descent
  • The Aristocats
  • The Founder
  • I Know What You Did Last Summer
  • Spring Breakers
  • The Strangers: Prey at Night
  • The House That Jack Built
  • Make Mine Music
  • Escape Room
  • Vincent

World map

Highly rated films Nick is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Little Women
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more