Highest rated films

  • Baby Driver

    ★★★★

  • The Lego Batman Movie

    ★★★★

  • Song to Song

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★½

  • Good Time

    ★★★½

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★½

  • The Beguiled

    ★★★½

  • Dunkirk

    ★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★

  • The Dirties

    ★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★

  • Ex Machina

    ★★★

  • This Is Spinal Tap

    ★★★

  • Colossal

    ★★★

  • South Park: Bigger, Longer & Uncut

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 74 Films watched
  • 6.2 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

La La Land

Jan 15

Most Watched

Baby Driver

3 times

Last Film

The Lego Batman Movie

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
29 films
Horror
23 films
Comedy
21 films
Action
19 films
Thriller
18 films
Crime
16 films
Sci Fi
11 films
Mystery
10 films
Romance
8 films
Animation
6 films
USA
54 films
UK
15 films
France
8 films
Canada
8 films
Japan
5 films
Spain
3 films
Denmark
2 films
Germany
2 films
Australia
1 film
USSR
1 film
English
67 films
French
7 films
Japanese
5 films
German
5 films
Russian
4 films
Italian
3 films
Chinese
2 films
Spanish
2 films
Urdu
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 26

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Nathan for You: Finding Frances
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Tetsuo: The Bullet Man
Average weighted rating:

2.6

Films Nick watched in 2017

  • The Lego Batman Movie
  • High Plains Drifter
  • Good Time
  • Nathan for You: Finding Frances
  • Dead or Alive
  • Song to Song
  • Colossal
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • The Haunted Castle
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • Blair Witch
  • The Passion of Joan of Arc
  • Hedgehog in the Fog
  • Cult of Chucky
  • The Babysitter
  • Blade Runner 2049
  • Night of the Living Dead
  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • Baby Driver
  • The Red Shoes
  • Friday the 13th: A New Beginning
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Fright Night
  • Mulholland Drive
  • Four Lions
  • It
  • Magnolia
  • The Truman Show
  • Die Hard
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Palo Alto
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Videodrome
  • Café Society
  • Spider-Man
  • Spider-Man 2
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Dunkirk
  • Kingsman: The Secret Service
  • Baby Driver
  • Baby Driver
  • Lick the Star
  • Central Intelligence
  • The Beguiled
  • Friday the 13th Part III
  • The World's End
  • The Dirties
  • The Return of the Living Dead
  • The Bling Ring
  • Free Fire
  • Friday the 13th Part 2
  • Friday the 13th
  • Passengers
  • Alien: Covenant
  • Jiro Dreams of Sushi
  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • Shaun the Sheep Movie
  • The Dark Valley
  • Akira
  • Heathers
  • No Country for Old Men
  • An American Werewolf in London
  • The House on Sorority Row
  • South Park: Bigger, Longer & Uncut
  • Tetsuo: The Bullet Man
  • John Wick: Chapter 2
  • The Fountain
  • The Neon Demon
  • Ex Machina
  • The Birth of a Nation
  • This Is Spinal Tap
  • La La Land

World map

Highly rated films Nick is yet to see

  • Falsettos
  • Coco
  • Get Out
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • I Dream in Another Language
  • Night Is Short, Walk on Girl

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more