Devon has logged 246 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Zero Boys

The Zero Boys

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hell Is for Heroes

Hell Is for Heroes

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Internal Affairs

Internal Affairs

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Pope of Greenwich Village

The Pope of Greenwich Village

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dudes

Dudes

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hit List

The Hit List

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vigilante

Vigilante

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Out of Time

Out of Time

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Substitute 2: School's Out

The Substitute 2: School's Out

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
G.I. Jane

G.I. Jane

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
8 Million Ways to Die

8 Million Ways to Die

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Candyman: Farewell to the Flesh

Candyman: Farewell to the Flesh

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Down to the Bone

Down to the Bone

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Vernon, Florida

Vernon, Florida

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Class of 1984

Class of 1984

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Flight of the Navigator

Flight of the Navigator

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alien Nation

Alien Nation

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Critters

Critters

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Transylvania 6-5000

Transylvania 6-5000

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blast from the Past

Blast from the Past

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dead Heat

Dead Heat

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Boogeyman

Boogeyman

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hatchet III

Hatchet III

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Generation Um...

Generation Um...

2012
×
Read the review Edit this entry  
02
Hatchet II

Hatchet II

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry