Sort by

leah has logged 47 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Edit this entry  
28
Greed

Greed

1924
×
★★★
Edit this entry  
26
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
22
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The General

The General

1926
×
★★★
Edit this entry  
21
Easy Street

Easy Street

1917
×
★★★
Edit this entry  
21
Barney Oldfield's Race for a Life

Barney Oldfield's Race for a Life

1913
×
Edit this entry  
19
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★½
Edit this entry  
14
Midnight Ramble

Midnight Ramble

1994
×
Edit this entry  
13
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Side by Side

Side by Side

2012
×
★★
Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Edit this entry  
05
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Edit this entry  
03
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
01
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Where Are My Children?

Where Are My Children?

1916
×
★★★
Edit this entry