Sort by

leah has logged 441 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mr. Holland's Opus

Mr. Holland's Opus

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

2020
×
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Edit this entry  
17
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★½
Edit this entry  
16
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dance Dreams: Hot Chocolate Nutcracker

Dance Dreams: Hot Chocolate Nutcracker

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
'Twas the Night Before Christmas

'Twas the Night Before Christmas

1974
×
Edit this entry  
13
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Edit this entry  
12
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
09
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
Read the review Edit this entry  
08
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Edit this entry  
05
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
03
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
02
Swallow

Swallow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry