Sort by

Leah 🌞 has logged 131 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stoker

Stoker

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nanny McPhee

Nanny McPhee

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Osmosis Jones

Osmosis Jones

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Golem: How He Came into the World

The Golem: How He Came into the World

1920
×
Read the review Edit this entry  
04
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bedtime for Bonzo

Bedtime for Bonzo

1951
×
Read the review Edit this entry  
29
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dancing with the Birds

Dancing with the Birds

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry