Ηλσι (Louis-Charles) has logged 27 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
Read the review Edit this entry  
27
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hand

The Hand

1981
×
Read the review Edit this entry  
21
Poltergeist II: The Other Side

Poltergeist II: The Other Side

1986
×
Read the review Edit this entry  
21
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
All the Boys Love Mandy Lane

All the Boys Love Mandy Lane

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dans une galaxie près de chez vous, le film

Dans une galaxie près de chez vous, le film

2004
×
★★½
Edit this entry  
10
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★
Edit this entry  
09
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★
Edit this entry  
08
The Yakuza

The Yakuza

1974
×
★★★½
Edit this entry  
07
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
Edit this entry  
05
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★½
Edit this entry  
04
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★
Edit this entry  
04
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jackal of Nahueltoro

Jackal of Nahueltoro

1969
×
★★★
Edit this entry  
02
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★½
Edit this entry  
02
The Yards

The Yards

2000
×
★★½
Edit this entry