Sort by

Louis has logged 200 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
Read prior review Edit this entry  
21
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
Read prior review Edit this entry  
19
Scarface

Scarface

1932
×
Read the review Edit this entry  
14
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lonesome

Lonesome

1928
×
Read the review Edit this entry  
13
Arabian Coffee

Arabian Coffee

1968
×
Edit this entry  
12
Now!

Now!

1965
×
Edit this entry  
12
Street Angel

Street Angel

1928
×
Edit this entry  
11
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jujutsu Kaisen 0

Jujutsu Kaisen 0

2021
×
Edit this entry  
10
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Climax

Climax

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
Edit this entry  
05
Creed

Creed

2015
×
Edit this entry  
02
Monsters University

Monsters University

2013
×
Edit this entry  
29
Undercover Brother

Undercover Brother

2002
×
Edit this entry  
29
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
Edit this entry  
29
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
Edit this entry  
27
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
boygenius: the film

boygenius: the film

2023
×
Edit this entry  
24
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Read prior review Edit this entry  
24
Gran Turismo

Gran Turismo

2023
×
Read the review Edit this entry  
24
Belly

Belly

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Carter

The Carter

2009
×
Read the review Edit this entry  
21
Passages

Passages

2023
×
Read the review Edit this entry  
17
Babel

Babel

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
Read the review Edit this entry  
16
Impractical Jokers: The Movie

Impractical Jokers: The Movie

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
Read the review Edit this entry  
15
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last Voyage of the Demeter

The Last Voyage of the Demeter

2023
×
Read the review Edit this entry  
15
In Vanda's Room

In Vanda's Room

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
Edit this entry  
08
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Delinquent Season

The Delinquent Season

2018
×
Edit this entry  
08
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
Edit this entry  
07
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
Edit this entry  
07
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Bear

Black Bear

2020
×
Edit this entry  
06
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
Edit this entry  
06
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry