Sort by

Louis has logged 434 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
The Best Exotic Marigold Hotel

The Best Exotic Marigold Hotel

2011
×
Edit this entry  
26
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Zola

Zola

2020
×
Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
Read the review Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Read the review Edit this entry  
18
Heartworn Highways

Heartworn Highways

1976
×
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
Read prior review Edit this entry  
18
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
Read the review Edit this entry  
17
War and Peace

War and Peace

1956
×
Read the review Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

1961
×
Edit this entry  
16
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
10
Kanye With Special Guest Drake - Free Larry Hoover Benefit Concert

Kanye With Special Guest Drake - Free Larry Hoover Benefit Concert

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Magnolia

Magnolia

1999
×
Read the review Edit this entry  
05
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
Read the review Edit this entry  
04
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
Read the review Edit this entry  
28
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
Edit this entry  
27
Zodiac

Zodiac

2007
×
Read the review Edit this entry  
26
Juno

Juno

2007
×
Read the review Edit this entry  
26
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
Read prior review Edit this entry  
25
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Training Day

Training Day

2001
×
Edit this entry  
21
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Stranger

The Stranger

1946
×
Read the review Edit this entry  
21
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Street Flow

Street Flow

2019
×
Edit this entry  
14
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
11
The Neutral Ground

The Neutral Ground

2021
×
Edit this entry  
10
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry