Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
Read the review Edit this entry  
25
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
Read prior review Edit this entry  
25
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
Edit this entry  
23
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
Read the review Edit this entry  
21
I, the Jury

I, the Jury

1953
×
Edit this entry  
20
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Closer

Closer

2004
×
Edit this entry  
17
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
Read the review Edit this entry  
16
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
Read prior review Edit this entry  
14
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
Read the review Edit this entry  
11
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
Edit this entry  
10
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Killer

The Killer

2023
×
Read the review Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
Read the review Edit this entry  
09
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
Read the review Edit this entry  
08
Lone Star

Lone Star

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Baby It's You

Baby It's You

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
Read prior review Edit this entry  
06
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
Read prior review Edit this entry  
06
Matewan

Matewan

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
Edit this entry  
05
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
Read prior review Edit this entry  
03
Inside the Bum

Inside the Bum

2019
×
Edit this entry  
03
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
Edit this entry  
02
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Summer Dress

A Summer Dress

1996
×
Edit this entry  
02
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Thelonious Monk: Straight, No Chaser

Thelonious Monk: Straight, No Chaser

1988
×
Edit this entry  
01
Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

Wild Combination: A Portrait of Arthur Russell

2008
×
Read the review Edit this entry  
01
Another Round

Another Round

2020
×
Edit this entry  
31
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Vampire Lovers

The Vampire Lovers

1970
×
Edit this entry  
31
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
Read the review Edit this entry  
31
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
Edit this entry  
30
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
Read the review Edit this entry  
30
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
Edit this entry  
30
Dead of Night

Dead of Night

1974
×
Read the review Edit this entry  
30
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
Read the review Edit this entry  
29
The Exorcist: Believer

The Exorcist: Believer

2023
×
½
Read the review Edit this entry  
29
House of Wax

House of Wax

2005
×
Read the review Edit this entry  
27
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
Read prior review Edit this entry  
27
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
Read the review Edit this entry  
26
Milford Graves Full Mantis

Milford Graves Full Mantis

2018
×
Edit this entry