Sort by

Lawrence has logged 256 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sr.

Sr.

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Strange World

Strange World

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
11
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Disney Channel's Theme: A History Mystery

Disney Channel's Theme: A History Mystery

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Selena Gomez: My Mind & Me

Selena Gomez: My Mind & Me

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bros

Bros

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
The Greatest Beer Run Ever

The Greatest Beer Run Ever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Smile

Smile

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
StreetDance 3D

StreetDance 3D

2010
×
Read the review Edit this entry  
16
Taylor Swift: Speak Now World Tour Live

Taylor Swift: Speak Now World Tour Live

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Welcome to Leith

Welcome to Leith

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry