• Don't Look Up

    ★★★½

  • House of Gucci

    ★★★★

  • The Unforgivable

    ★★★

  • The Girl Who Killed Her Parents

    ★★★½

  • The Boy Who Killed My Parents

    ★★★★

  • Cry Macho

    ★★★½

  • Spencer

    ★★★★

  • Parallel Mothers

    ★★

  • The Protégé

    ½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • The Mauritanian

    ★★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom: A Legacy Brought to Screen

    ★★★★½

  • Nomadland

  • Eduardo and Monica

    ★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • The Father

    ★★★★★

  • Surge

    ★★★★

  • The Glorias

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Bombshell

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★

  • Richard Jewell

    ★★★★

  • Our Ladies

    ★★★

  • Bate Coração

    ★★★

  • Hebe

    ★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★½

  • Where'd You Go, Bernadette

    ★★★

  • Simonal

    ★★★

  • The Kitchen

    ★★★½

  • Ma

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Hustle

    ★★★½

  • Yesterday

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Minha Fama de Mau

    ★★

  • Serenity

    ★★★★

  • Glass

    ★★★

  • Vice

    ★★★★★

  • The Mule

    ★★★★

  • Bird Box

    ★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • Green Book

    ★★★★

  • The Hate U Give

    ★★★½

  • Hotel Mumbai

    ★★★

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★

  • Boy Erased

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★

  • White Boy Rick

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • A Simple Favor

    ½

  • Crazy Rich Asians

    ★★★

  • Ocean's Eight

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Rolling to You

    ★★½

  • Love, Simon

    ★★★½

  • Red Sparrow

    ★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★★

  • The Kindergarten Teacher

    ★★★½

  • Wonder

    ★★★★

  • The Seamstress

    ★★★

  • The Wife

    ★★★★★

  • Roman J. Israel, Esq.

    ★★★★★

  • The Mountain Between Us

    ★★★

  • Molly's Game

    ★★★½

  • The Upside

    ★★★½

  • I, Tonya

    ★★★★★