Sort by

kj has logged 349 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Replacements

The Replacements

2000
×
★★★½
Edit this entry  
31
Tears of the Sun

Tears of the Sun

2003
×
★★
Edit this entry  
30
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Partners in Crime

Partners in Crime

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Murina

Murina

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★½
Edit this entry  
01
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★
Edit this entry  
01
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★½
Edit this entry  
30
Slumberland

Slumberland

2022
×
★★
Edit this entry  
29
Doll House

Doll House

2022
×
★★
Edit this entry  
28
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Strange World

Strange World

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
EO

EO

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Rites of May

The Rites of May

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Close

Close

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Return to Seoul

Return to Seoul

2022
×
★★★★
Edit this entry  
19
Corsage

Corsage

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
Maybe Today

Maybe Today

2022
×
★★½
Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Selena Gomez: My Mind & Me

Selena Gomez: My Mind & Me

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
The School for Good and Evil

The School for Good and Evil

2022
×
★★
Edit this entry  
28
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Edit this entry  
19
Beauty in a Bottle

Beauty in a Bottle

2014
×
★★
Edit this entry  
13
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★
Edit this entry  
01
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★
Edit this entry  
30
Blonde

Blonde

2022
×
★½
Edit this entry  
29
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Meet Cute

Meet Cute

2022
×
★★
Edit this entry  
24
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
Pinocchio

Pinocchio

2022
×
Edit this entry