Sort by

lorelei 🪰 has logged 31 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Impractical Jokers: The Movie

Impractical Jokers: The Movie

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Mask

The Mask

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Cat from Outer Space

The Cat from Outer Space

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Whimsical Illusions

Whimsical Illusions

1909
×
Edit this entry  
18
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Please Hold

Please Hold

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
Edit this entry  
16
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Impossible Voyage

The Impossible Voyage

1904
×
Edit this entry  
13
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
Read the review Edit this entry  
13
The Witch

The Witch

1906
×
Read the review Edit this entry  
13
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Read the review Edit this entry  
11
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Tape

Tape

2001
×
★★★★
Edit this entry  
03
As We Hold Hands

As We Hold Hands

2022
×
Edit this entry  
02
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★
Edit this entry  
01
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry