Highest rated films

  • WandaVision

    ★★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

  • Cruella

    ★★★★

  • Framing Britney Spears

    ★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

  • The Dig

    ★★★½

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Jackie Brown

    ★★★★★

  • The Gleaners and I

    ★★★★★

  • Eat Drink Man Woman

    ★★★★★

  • The Kingdom of Dreams and Madness

    ★★★★★

  • The Hunger Games

    ★★★★½

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★½

  • Memories of Murder

    ★★★★½

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★½

  • Chungking Express

    ★★★★½

  • Legally Blonde

    ★★★★½

  • The Lego Batman Movie

    ★★★★½

  • Steve Jobs

    ★★★★½

  • Fantastic Four

    ★★★★½

  • The Karate Kid

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 121 Films watched
  • 20.2 Average per month
  • 5 Average per week

Milestones

First Film

Steve Jobs

Jan 1

Last Film

The Lego Batman Movie

Jun 12

Genres, countries & languages

Drama
52 films
Comedy
34 films
Documentary
27 films
Animation
25 films
Adventure
23 films
Family
21 films
Action
21 films
Romance
18 films
Fantasy
13 films
Thriller
11 films
USA
65 films
Japan
28 films
France
18 films
UK
7 films
Germany
4 films
South Korea
4 films
Hong Kong
3 films
Denmark
2 films
Ireland
2 films
English
83 films
Japanese
29 films
French
22 films
Chinese
5 films
Latin
5 films
Spanish
5 films
German
5 films
Cantonese
4 films
Korean
4 films
Italian
4 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 92 Added 156

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

lauren_brodauf’s most liked review

Cruella

★★★★

cruella has GOT to be gay because homegirl can’t drive for shit !

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Fantastic Four
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Food City: Feast of the Five Bouroughs

Films lauren_brodauf watched in 2021

  • The Lego Batman Movie
  • Battle of the Sexes
  • Fantastic Four
  • Ottolenghi and the Cakes of Versailles
  • Shoplifters
  • Wreck-It Ralph
  • The Painter and the Thief
  • Napoleon Dynamite
  • Tokyo Godfathers
  • High on the Hog: How African American Cuisine Transformed America
  • The Young Girls of Rochefort
  • Bo Burnham: Inside
  • Cruella
  • Julie & Julia
  • The Kingdom of Dreams and Madness
  • Mur Murs
  • Millennium Actress
  • Perfect Blue
  • Kiss the Ground
  • Minutemen
  • Mary and the Witch's Flower
  • Food City: Feast of the Five Bouroughs
  • National Treasure: Book of Secrets
  • The Prince of Egypt
  • A Woman's Place
  • Jackie Brown
  • Salt Fat Acid Heat
  • Bridesmaids
  • L'Argent
  • Nancy Drew
  • The Karate Kid
  • Olympic Dreams
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Supermarket Woman
  • Return of the Jedi
  • Uncle Yanco
  • East Side Sushi
  • Enter the Dragon
  • One Sings, the Other Doesn't
  • Billie Eilish: The World's a Little Blurry
  • The Booksellers
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • My Octopus Teacher
  • The Lizzie McGuire Movie
  • Crazy Rich Asians
  • Diary of a Pregnant Woman
  • Hanna
  • Anthony Bourdain: A Cook's Tour- Europe
  • My Neighbor Totoro
  • Akira
  • The Secret of Kells
  • Daguerréotypes
  • Legally Blonde
  • Cooked
  • Marie Antoinette
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Framing Britney Spears
  • A Taxi Driver
  • Ô saisons, ô châteaux
  • Little Forest
  • The Even Stevens Movie
  • Fallen Angels
  • When Marnie Was There
  • Along the Coast
  • Memories of Murder
  • The Donut King
  • The Emperor's New Groove
  • The Iron Giant
  • Chef Flynn
  • Eat Drink Man Woman
  • Ratatouille
  • La Pointe-Courte
  • Cléo from 5 to 7
  • The Secret World of Arrietty
  • Somm
  • Kubo and the Two Strings
  • The Gleaners and I
  • Porco Rosso
  • The Daytrippers
  • The Empire Strikes Back
  • Between the Lines
  • Le Bonheur
  • WandaVision
  • Ocean Waves
  • The Souvenir
  • Judas and the Black Messiah
  • Only Yesterday
  • From Up on Poppy Hill
  • The Theory of Everything
  • The Princess Bride
  • Empire Records
  • Nomadland
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Chungking Express
  • Jennifer's Body
  • Catch Me If You Can
  • The Dig
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • The Hunger Games
  • The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart
  • Still Walking
  • Pretend It's a City
  • Lady Snowblood
  • Other Music
  • Why Don't You Play in Hell?
  • All About Lily Chou-Chou
  • National Treasure
  • First Love
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Tokyo Fist
  • Another Round
  • Whisper of the Heart
  • 17 Again
  • Grave of the Fireflies
  • Seven Samurai
  • Howl's Moving Castle
  • Sweet Bean
  • Boys State
  • Dior and I
  • Steve Jobs

World map

Highly rated films lauren_brodauf is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • In The Heights
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Joji
  • CODA
  • On the Count of Three
  • Petite Maman

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more