Highest rated films

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • We Are Who We Are

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • On the Rocks

    ★★★★

  • Feels Good Man

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★½

  • Onward

    ★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★★

  • Finding Nemo

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★★

  • Monsters, Inc.

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★★

  • Ocean's Eight

    ★★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 132 Films watched
  • 11 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

Kung Fu Panda

Sep 1

Last Film

Star Wars

Dec 31

Genres, countries & languages

Comedy
54 films
Drama
50 films
Family
48 films
Animation
46 films
Adventure
37 films
Fantasy
29 films
Romance
17 films
Crime
13 films
Action
13 films
Documentary
13 films
USA
104 films
UK
20 films
France
14 films
Japan
11 films
Canada
5 films
New Zealand
4 films
Germany
4 films
Ireland
3 films
Italy
2 films
Switzerland
2 films
English
118 films
French
16 films
Italian
11 films
Japanese
11 films
Spanish
10 films
German
7 films
Russian
3 films
Chinese
2 films
Korean
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 122 Added 180

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

lauren_brodauf’s most liked review

Paddington

★★★½

the mom reminded me of the therapist i used to go to who, against my will, admitted me into a mental hospital for telling her i wished i were a bug because their lifespans are only 10 days, but other than that, this was the sweetest lil movie and had some really pleasing shots!! would lay my life on the line for paddington.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Over the Garden Wall
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Bling Ring
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

The Making of Sawayama
Average weighted rating:

3.9

Films lauren_brodauf watched in 2020

  • Star Wars
  • Wolf Children
  • Amélie
  • Lady Bird
  • Okja
  • Soul
  • Cars
  • The Santa Clause
  • Mickey's Twice Upon a Christmas
  • BOOKSTORES
  • Mickey's Once Upon a Christmas
  • Santa Claus Is Comin' to Town
  • Pride & Prejudice
  • Sound of Metal
  • Nightcrawler
  • Elf
  • WALL·E
  • A Charlie Brown Christmas
  • Klaus
  • The Breadwinner
  • Paddington
  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
  • A Bug's Life
  • And Then We Danced
  • Toy Story 4
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Emma.
  • Toy Story 3
  • Castle in the Sky
  • Happiest Season
  • Man Push Cart
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • Toy Story 2
  • Luxo Jr.
  • Tin Toy
  • Toy Story
  • The Lego Star Wars Holiday Special
  • Piper
  • The Polar Express
  • Ouverture Of Something That Never Ended
  • The Big Lebowski
  • First Cow
  • Slow West
  • Finding Dory
  • Knick Knack
  • Finding Nemo
  • Ocean's Twelve
  • Moonstruck
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Under the Silver Lake
  • Feels Good Man
  • Lucky Grandma
  • Burn After Reading
  • Onward
  • Shiva Baby
  • Princess Mononoke
  • Everybody Wants Some!!
  • Honeyland
  • The Blue Umbrella
  • Monsters University
  • For the Birds
  • Monsters, Inc.
  • At Eternity's Gate
  • Coco
  • We Are Who We Are
  • The Queen's Gambit
  • American Animals
  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • La Haine
  • MacGruber
  • A Tale of Two Kitchens
  • Bao
  • Incredibles 2
  • On the Rocks
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Boundin'
  • The Incredibles
  • Obvious Child
  • The Making of Sawayama
  • Twitches
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Nathan for You: Finding Frances
  • Lost in Translation
  • Black Mirror: San Junipero
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Tomboy
  • The First Monday in May
  • The Nightmare Before Christmas
  • Minding the Gap
  • Over the Garden Wall
  • Halloweentown
  • Lu Over the Wall
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Bacurau
  • Chelsea Peretti: One of the Greats
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • The Handmaiden
  • Get on Up
  • Bad Genius
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Before Sunrise
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • How Did They Ever Make a Movie of Facebook?
  • Bad Education
  • Enola Holmes
  • Harmontown
  • Mulholland Drive
  • The Lighthouse
  • Bo Burnham: What.
  • Dead Poets Society
  • Paterson
  • Tampopo
  • RBG
  • The Bling Ring
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Pulp Fiction
  • Ocean's Eleven
  • The Social Dilemma
  • Ocean's Eight
  • Girl, Interrupted
  • Ponyo
  • The Favourite
  • The Wind Rises
  • Night on Earth
  • The Green Ray
  • The Social Network
  • Zootopia
  • Kung Fu Panda

World map

Highly rated films lauren_brodauf is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Quo vadis, Aida?
  • Mangrove

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more