Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Four

Fantastic Four

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ottolenghi and the Cakes of Versailles

Ottolenghi and the Cakes of Versailles

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Painter and the Thief

The Painter and the Thief

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
High on the Hog: How African American Cuisine Transformed America

High on the Hog: How African American Cuisine Transformed America

2021
×
Edit this entry  
02
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kiss the Ground

Kiss the Ground

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Minutemen

Minutemen

2008
×
Read the review Edit this entry  
21
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Food City: Feast of the Five Bouroughs

Food City: Feast of the Five Bouroughs

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Woman's Place

A Woman's Place

×
Read the review Edit this entry  
16
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Salt Fat Acid Heat

Salt Fat Acid Heat

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nancy Drew

Nancy Drew

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Olympic Dreams

Olympic Dreams

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Supermarket Woman

Supermarket Woman

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
Read the review Edit this entry  
30
East Side Sushi

East Side Sushi

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
The Booksellers

The Booksellers

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
Read the review Edit this entry  
19
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
Read the review Edit this entry  
17
Hanna

Hanna

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Anthony Bourdain: A Cook's Tour- Europe

Anthony Bourdain: A Cook's Tour- Europe

×
Read the review Edit this entry  
16
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Akira

Akira

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry