Sort by

Roberta has logged 173 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
8 Women

8 Women

2002
×
★★★★
Edit this entry  
08
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
02
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★
Edit this entry  
25
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read prior review Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★½
Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Manifesto

Manifesto

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Hedgehog

The Hedgehog

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Mia madre

Mia madre

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

2014
×
★★½
Edit this entry  
18
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Edit this entry  
10
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
Edit this entry  
06
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The DUFF

The DUFF

2015
×
★½
Edit this entry  
21
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★
Edit this entry  
17
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
I Am Jane Doe

I Am Jane Doe

2017
×
Edit this entry  
31
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Grease

Grease

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
24
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
½
Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
4th Man Out

4th Man Out

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Spinners

Spinners

2014
×
Edit this entry  
12
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★★½
Edit this entry  
11
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love the Coopers

Love the Coopers

2015
×
Edit this entry  
10
Mirror Mirror

Mirror Mirror

2012
×
★½
Edit this entry  
09
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
La Vie en Rose

La Vie en Rose

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
Melissa P.

Melissa P.

2005
×
★½
Edit this entry  
05
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry