Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Beware of Children

Beware of Children

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kin-dza-dza!

Kin-dza-dza!

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★½
Edit this entry  
15
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Edit this entry  
08
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★
Edit this entry  
08
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Donbass

Donbass

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Asta e

Asta e

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Sand Cliffs

Sand Cliffs

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pretty Village, Pretty Flame

Pretty Village, Pretty Flame

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Vampires of Poverty

The Vampires of Poverty

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Philanthropy

Philanthropy

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fritz the Cat

Fritz the Cat

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Asphalt Tango

Asphalt Tango

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Contest

Contest

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Cat, White Cat

Black Cat, White Cat

1998
×
★★★
Edit this entry  
02
I'm an Old Communist Hag

I'm an Old Communist Hag

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Threads

Threads

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Last Stop Paradise

Last Stop Paradise

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
71 Fragments of a Chronology of Chance

71 Fragments of a Chronology of Chance

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Underground

Underground

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Everybody's Fine

Everybody's Fine

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Salesman

Salesman

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Under the Sun

Under the Sun

2015
×
★★
Edit this entry  
28
Brother

Brother

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
Cargo

Cargo

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cargo 200

Cargo 200

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★
Read the review Edit this entry