• Shadow in the Cloud

  • Last and First Men

    ★★★

  • The Social Dilemma

  • 1917

    ★★★★

  • Doctor Sleep

    ★½

  • Knives Out

  • Sound of Metal

    ★★★

  • Babyteeth

    ★★

  • Martin Eden

    ★★½

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★½

  • Waves

  • Verdict

  • Marriage Story

  • Marriage Story: From the Pages to the Performances

    ★★½

  • Ready or Not

    ★★

  • The Lion King

  • Midsommar

    ★★½

  • It Must Be Heaven

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★½

  • The Lighthouse

    ★★★

  • A Hidden Life

  • Rocketman

  • Leaving Neverland

  • System Crasher

    ★★★

  • Alita: Battle Angel

    ½

  • Velvet Buzzsaw

  • Take Me Somewhere Nice

  • The Farewell

    ★★★½

  • Escape Room

  • Aquaman

    ★★★

  • Pretenders

    ★★

  • Moromete Family: On the Edge of Time

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★

  • If Beale Street Could Talk

  • Gloria Bell

    ★★

  • Beautiful Boy

    ★★★

  • Vox Lux

  • Suspiria

  • Free Solo

    ★★★

  • A Star Is Born

  • Roma

  • Crazy Rich Asians

  • Genesis

    ½

  • Mission: Impossible - Fallout

  • Under the Silver Lake

    ★★

  • The House That Jack Built

    ★★★½

  • Happy as Lazzaro

    ★★★

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Cold War

    ★★★

  • Arctic

    ★★★½

  • Donbass

    ★★★½

  • Ready Player One

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ½

  • Unsane

  • Black Panther

    ★★★

  • Lords of Chaos

    ★★★

  • The Miseducation of Cameron Post

  • Hereditary

    ½

  • Skate Kitchen

  • Leave No Trace

  • The Tale

  • The Open House

    ½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • Jigsaw

  • Blade Runner 2049

    ★★★

  • Gerald's Game

    ★★

  • Stronger

  • It

    ★★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★