Sort by

Wood has logged 602 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
World War Z

World War Z

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bright

Bright

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dead or Alive

Dead or Alive

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
Read the review Edit this entry  
18
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jack Ryan: Shadow Recruit

Jack Ryan: Shadow Recruit

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Monster's Ball

Monster's Ball

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Innocents

The Innocents

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spring

Spring

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Graveyard Shift

Graveyard Shift

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Village

The Village

2004
×
Read the review Edit this entry  
11
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tortilla Flat

Tortilla Flat

1942
×
Read the review Edit this entry  
10
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
05
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Sum of All Fears

The Sum of All Fears

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Leprechauns' Christmas Gold

The Leprechauns' Christmas Gold

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Insects' Christmas

The Insects' Christmas

1913
×
Read the review Edit this entry  
01
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry