Larwick has written 17 reviews for films during 2020.

  • Freaks

    Freaks

    ½

    Don't understand the hype at all, it was just obnoxiously bad.

  • Midnight Special

    Midnight Special

    ★★½

    Starts off reasonably compelling, nicely shot, with stellar acting, but ends up feeling shallow and uninteresting overall.

  • Upgrade

    Upgrade

    ★★★★★

    Does things similar films have tried, but does them very, very well.

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★★★★

    Starts off kinda weak but builds up surprisingly, perfectly well - which makes the start kinda ...work.

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★★★

    Phenomenal

  • Thor: Ragnarok

    Thor: Ragnarok

    ★★★★★

    So fun.

  • Captain America: Civil War

    Captain America: Civil War

    ★★★★★

    Avengers 2.5 is spectacularly good.

  • Avengers: Age of Ultron

    Avengers: Age of Ultron

    ★★★★

    Ultron is probably my second favourite antagonist of the entire franchise. The human moments in this film are actually quite good. I think the film is underrated.

  • Guardians of the Galaxy

    Guardians of the Galaxy

    ★★★★½

    Thoroughly enjoyable throughout.

  • Thor: The Dark World

    Thor: The Dark World

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Something about the final fight being in Greenwich is super lame. The film is not very memorable but it has its moments, like Frigga's death and what concludes as a result.

  • Iron Man 3

    Iron Man 3

    ★★★½

    The introduction of Stark suffering from PTSD is significant for the series.

  • The Avengers

    The Avengers

    ★★★★½

    So many classic moments. When this film amps up it gets really good.