Sort by

Josh has logged 202 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gilda

Gilda

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Flee

Flee

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Procession

Procession

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Test Pattern

Test Pattern

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Medicine for Melancholy

Medicine for Melancholy

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Holy Smoke

Holy Smoke

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Portrait of a Lady

The Portrait of a Lady

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry