Sort by

Josh has logged 199 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Top Five

Top Five

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mistaken for Strangers

Mistaken for Strangers

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Manakamana

Manakamana

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bad Words

Bad Words

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Memphis

Memphis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
After Hours

After Hours

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Boxcar Children

The Boxcar Children

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry