Sort by

Lara has logged 32 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Party Wire

Party Wire

1935
×
Read the review Edit this entry  
28
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Whirlpool

Whirlpool

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Beau Geste

Beau Geste

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Papillon

Papillon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
History Is Made at Night

History Is Made at Night

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rue de l'Estrapade

Rue de l'Estrapade

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ex-Mrs. Bradford

The Ex-Mrs. Bradford

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
How I Ended This Summer

How I Ended This Summer

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Cottage on Dartmoor

A Cottage on Dartmoor

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dead of Night

Dead of Night

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Greed

Greed

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Prisoner of Zenda

The Prisoner of Zenda

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crossfire

Crossfire

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry