Sort by

Lara has logged 170 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
Read the review Edit this entry  
28
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Youth

Youth

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Prime Cut

Prime Cut

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
M

M

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Jewel of the Nile

The Jewel of the Nile

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Happy Ever After

Happy Ever After

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Kiss for Corliss

A Kiss for Corliss

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Four Men and a Prayer

Four Men and a Prayer

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Separate Tables

Separate Tables

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bachelor Mother

Bachelor Mother

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Guns of Navarone

The Guns of Navarone

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
14
Barbary Coast

Barbary Coast

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Sunset Limited

The Sunset Limited

2011
×
Read the review Edit this entry  
13
Please Don't Eat the Daisies

Please Don't Eat the Daisies

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Way Ahead

The Way Ahead

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Brain

The Brain

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bluebeard's Eighth Wife

Bluebeard's Eighth Wife

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry