lara has logged 162 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★
Edit this entry  
16
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★
Edit this entry  
16
House by the River

House by the River

1950
×
★★★
Edit this entry  
12
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Edit this entry  
12
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
★★★
Edit this entry  
11
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Edit this entry  
08
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
08
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★
Edit this entry  
02
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Edit this entry  
31
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Edit this entry  
31
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Edit this entry  
29
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Edit this entry  
28
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Little Otik

Little Otik

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
23
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★
Edit this entry  
16
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★
Edit this entry  
11
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★
Edit this entry  
09
Us

Us

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
07
White Dog

White Dog

1982
×
★★★★
Edit this entry  
07
M

M

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Edit this entry