Sort by

Lara has logged 329 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Edit this entry  
30
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
23
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★½
Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★½
Edit this entry  
20
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Demolition

Demolition

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Great Expectations

Great Expectations

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Killed the Family and Went to the Movies

Killed the Family and Went to the Movies

1969
×
Edit this entry  
07
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
★★½
Edit this entry  
04
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
10
Brothers

Brothers

2009
×
★★½
Edit this entry  
09
Quills

Quills

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Good Girl

The Good Girl

2002
×
★★★
Edit this entry  
09
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
06
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★
Edit this entry  
21
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★
Edit this entry  
19
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix

The Matrix

1999
×
Edit this entry  
16
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★
Edit this entry  
15
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
He's All That

He's All That

2021
×
½
Edit this entry  
02
All of This Unreal Time

All of This Unreal Time

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Edit this entry  
30
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dark Habits

Dark Habits

1983
×
★★★
Edit this entry  
26
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
Negative Space

Negative Space

2017
×
Edit this entry  
23
All of This Unreal Time

All of This Unreal Time

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Master

The Master

2012
×
Edit this entry  
15
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
Modern/Love in 7 Short Films

Modern/Love in 7 Short Films

2019
×
Edit this entry  
09
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★
Edit this entry