Sort by

Julia has logged 205 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
Edit this entry  
30
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★
Edit this entry  
29
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Edit this entry  
28
Only Blood Relates Us

Only Blood Relates Us

2018
×
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Outside In

Outside In

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
24
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Best Man

Best Man

2016
×
Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
Edit this entry  
20
My Significant Other

My Significant Other

2019
×
Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
13
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
12
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
Edit this entry  
12
Coneheads

Coneheads

1993
×
★★
Edit this entry  
07
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
07
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
06
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Times of Harvey Milk

The Times of Harvey Milk

1984
×
★★★★
Edit this entry  
01
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Edit this entry  
30
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★½
Edit this entry  
27
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Creep

Creep

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★½
Edit this entry  
12
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Following

Following

1998
×
★★★
Edit this entry  
08
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry  
03
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Edit this entry  
02
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Edit this entry  
02
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
Read the review Edit this entry