Sort by

lanie has logged 346 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sisters

Sisters

1972
×
★★★½
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Grandma Got Run Over by a Reindeer

Grandma Got Run Over by a Reindeer

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
08
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
07
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ma

Ma

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bros

Bros

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Trick or Treat Scooby-Doo!

Trick or Treat Scooby-Doo!

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blonde

Blonde

2022
×
Read the review Edit this entry