Matthew has logged 44 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Anderson Tapes

The Anderson Tapes

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gomorrah

Gomorrah

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Q

Q

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Down and Out in America

Down and Out in America

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Forty Deuce

Forty Deuce

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Listen to Britain

Listen to Britain

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La Haine

La Haine

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Japón

Japón

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Hot Rock

The Hot Rock

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chappie

Chappie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Uncle Kent 2

Uncle Kent 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Truck Turner

Truck Turner

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Familiar Shadow

The Familiar Shadow

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Isabelle aux Dombes

Isabelle aux Dombes

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★
Edit this entry  
15
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Vincent

Vincent

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Walker

Walker

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Crossfire

Crossfire

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Batman: Soul of the Dragon

Batman: Soul of the Dragon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Van Gogh

Van Gogh

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Van Gogh

Van Gogh

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lust for Life

Lust for Life

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nights and Weekends

Nights and Weekends

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Winter

The Last Winter

2006
×
★★★½
Edit this entry  
07
Vincent & Theo

Vincent & Theo

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Van Gogh

Van Gogh

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Boudu Saved from Drowning

Boudu Saved from Drowning

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry