Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Blood

Blood

1989
×
★★★★
Edit this entry  
30
Woman on the Beach

Woman on the Beach

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Bank Job

The Bank Job

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
The Town

The Town

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Paid in Full

Paid in Full

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mort Sahl: The Loyal Opposition

Mort Sahl: The Loyal Opposition

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
12
It's Impossible to Learn to Plow by Reading Books

It's Impossible to Learn to Plow by Reading Books

1988
×
★★★½
Edit this entry  
08
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★
Edit this entry  
07
50 Years of Star Trek

50 Years of Star Trek

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Mike Nichols: An American Master

Mike Nichols: An American Master

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Gang That Couldn't Shoot Straight

The Gang That Couldn't Shoot Straight

1971
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Crazy Joe

Crazy Joe

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cisco Pike

Cisco Pike

1972
×
★★★
Edit this entry  
25
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
When Nirvana Came To Britain

When Nirvana Came To Britain

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry  
30
Wanderlust

Wanderlust

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Housesitter

Housesitter

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Runaway Train

Runaway Train

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Atomic Cafe

The Atomic Cafe

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Screamers

Screamers

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Invaders

The Invaders

1995
×
Read the review Edit this entry  
18
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Edit this entry  
11
Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
G.I. Samurai

G.I. Samurai

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Blaise Pascal

Blaise Pascal

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Get Him to the Greek

Get Him to the Greek

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Candyman

Candyman

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Saint

The Saint

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Salton Sea

The Salton Sea

2002
×
Read the review Edit this entry  
21
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Second Arrival

The Second Arrival

1998
×
Read the review Edit this entry  
17
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry