Sort by

Michael has logged 204 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
Womb

Womb

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Girl

The Girl

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Man on a Ledge

Man on a Ledge

2012
×
★★½
Edit this entry  
21
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
My Father's Glory

My Father's Glory

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Twenty8K

Twenty8K

2012
×
★★
Edit this entry  
12
We Are the Night

We Are the Night

2010
×
★★★½
Edit this entry  
10
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fast Girls

Fast Girls

2012
×
★★½
Edit this entry  
06
Ted

Ted

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Piazza Fontana: The Italian Conspiracy

Piazza Fontana: The Italian Conspiracy

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
Safe

Safe

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★
Edit this entry  
20
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Argo

Argo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Brave

Brave

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
01
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★½
Edit this entry  
22
Gone

Gone

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Edit this entry  
19
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★½
Edit this entry  
18
The Theatre Bizarre

The Theatre Bizarre

2011
×
★★
Edit this entry  
17
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Compliance

Compliance

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Edit this entry