• 1917

    1917

    ★★★★★

    It's been a long time since i cried this much in a specific movie scene: Schofield takes a shortcut. WHAT?? WHAT ARE YOU DOING YOU CRAZY INCREDIBLY CUTE SOLDIER. RUN, RUN! It speaks to me when Schofield starts to run and kills himself deliviring the letter (metaphorically) to the colonel MacKanzie. Soundtracks and cinematography are beyond perfect.

  • The Salesman

    The Salesman

    ★★★★★

    As the movie continued its tragical sequence of events, i kept getting nervous breakdown. I've never felt something like that before, something like be anxious about antagonist. Asgar Ferhadi is the first to achieve this.

  • Night on Earth

    Night on Earth

    ★★★★½

    I cried my eyes out when Mika started to tell his story about his child. The selection of the cities and the casting were magnificent.

  • The Green Ray

    The Green Ray

    ★★★★★

    I love Éric Rohmer's movies because:
    1- They are generally one and a half hour
    2- The main character is just like me
    3- They are empirical
    4- They filmed in France

  • Full Moon in Paris

    Full Moon in Paris

    ★★★★½

    The way Rohmer captured relationships, feelings, urges to be loved and to be alone made me feel like i was one of those characters. Seeing people sitting in parisian cafes, drinking their coffee, walking down the shopping avenue was truly a great experience because i am a fan of Paris. And i deeply felt for Louise throughout the film.

  • Tenet

    Tenet

    ★★★

    Okay Nolan, we get it. You are obsessed with time and also you love to see how we get mindfucked but after all, the ending was an extremely basic spy story thing. It was good to watch but unnecessarily long.

  • Kill Bill: Vol. 2

    Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★★

    I'm crying this is so beautiful. It made me said "this is cinema". I think vol 2 is better than vol 1.

  • Blue Jay

    Blue Jay

    ★★★★

    WHY? WHY ARE YOU SO GOOD? WHY AM I SO FKING HOPELESS ROMANTIC? WHY DO THESE KIND OF MOVIES AFFECT ME SO MUCH???

  • Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Unlike the most people, i am really impressed by the movie. Maybe because i geniuely see myself and my relationship here. It really effects you if you have someone like him/her in your life. I'm gonna give 4 stars cause i saw myself in many quotes, sentences, gazes and also this movie makes a good fist of reading characters and analysis people. All things aside, the cinematography, zendaya and john david deserve 4 stars.

    SAY IT OUT LOUD "YOU FORGOT TO THANK HER"

  • Malena

    Malena

    ★★★½

    Ugh society...

  • Silver Linings Playbook

    Silver Linings Playbook

    ★★★½

    It's a life-jacket movie if you want to spend good time without thinking too deeply to understand what's going on in the movie

  • Middleditch & Schwartz

    Middleditch & Schwartz

    ★★★★½

    Omg... that was beyond comedy... that was pure comedy. I don't know how to describe this show, i only know this: Jean Ralphio you are the best. And Thomas Middleditch, i'm sorry this is the first time i've seen you on a comedy show of course you deserve some credits because you are hilarious too. Long story short, you both are great.