Zey has logged 120 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love

Love

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Loveless

Loveless

2017
×
Edit this entry  
14
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Loki

Loki

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Kedi

Kedi

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
Edit this entry  
05
Meet Joe Black

Meet Joe Black

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
Constantine

Constantine

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★½
Edit this entry  
22
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Split

Split

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Edit this entry  
09
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Congress

The Congress

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★½
Edit this entry  
06
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★½
Edit this entry  
05
Love, Spells and All That

Love, Spells and All That

2019
×
Edit this entry  
04
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
Edit this entry  
27
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Butterflies

Butterflies

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Beautiful Person

The Beautiful Person

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry