Sort by

jen has logged 533 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Most Hated Woman in America

The Most Hated Woman in America

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★
Edit this entry  
20
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
London Fields

London Fields

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Edit this entry  
19
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Edit this entry  
07
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Predestination

Predestination

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Antebellum

Antebellum

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Death of Me

Death of Me

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Between the World and Me

Between the World and Me

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★½
Edit this entry  
14
Come Away

Come Away

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Meeting

Meeting

2020
×
★½
Edit this entry  
13
The Next Three Days

The Next Three Days

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fukuoka

Fukuoka

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Nobody Sleeps in the Woods Tonight

Nobody Sleeps in the Woods Tonight

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Late August, Early September

Late August, Early September

1998
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Cadaver

Cadaver

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hand Film

Hand Film

1966
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Meg

The Meg

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry