Sort by

Leo has logged 187 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
Shoeshine

Shoeshine

1946
×
★★★
Edit this entry  
10
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
10
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★½
Edit this entry  
09
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★
Edit this entry  
01
Crisis

Crisis

1946
×
★★★
Edit this entry  
01
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Magical Girl

Magical Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★½
Edit this entry  
15
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Youth

Youth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★
Edit this entry  
04
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Edit this entry  
01
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Audition

Audition

1999
×
★★★
Edit this entry  
29
Naked

Naked

1993
×
★★★½
Edit this entry  
28
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★
Edit this entry  
24
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★½
Edit this entry  
23
Zelig

Zelig

1983
×
★★★½
Edit this entry  
23
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★
Edit this entry  
22
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★
Edit this entry  
20
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Edit this entry  
17
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Edit this entry  
16
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Edit this entry  
16
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★★
Edit this entry  
14
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Edit this entry  
09
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Edit this entry  
01
Maria Full of Grace

Maria Full of Grace

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry