• Donnie Darko

    Donnie Darko

    ★★★★★

    Maybe we all do die alone

  • Saltburn

    Saltburn

    ½

    Honestly not really worth a hate watch. The only way that this film is gross is how with how dysfunctional it plays out and how it proves Emerald Fennel hates not only poor people but gay people as well. Seriously grow up.

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

    Some friends and I watched a fan edit of this where most of the deleted scenes were put back into this in it's context and it was wild. I never realized how much wasn't in the film, it really showed how Laura was connected to so many people all across Twin Peaks. Obviously the actual cut of the film is the better one but this one didn't lack in turns of the weight it puts on you

  • Romy and Michele's High School Reunion

    Romy and Michele's High School Reunion

    ★★★★

    Fun :)

  • Nacho Libre

    Nacho Libre

    ★★★★

    Honest to god, a moving film

  • Harvey

    Harvey

    ★★★★★

    I would take Elwood’s card and become his and Harvey’s friend

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★★

    Whole couch was crying. Other than literally the last day of last year, I don't know the last time i sobbed this hard because a film.
    There's so many people I miss, so many people I wish I could see. But I'm still happy they're home

  • Better Living

    Better Living

    In it's short duration it has a lot of flair and shows a lot of thought careful crafting went into this.

    Go watch it! It's only available for a limited time!!

  • All That Jazz

    All That Jazz

    ★★★★★

    I got so JAZZED and over emotional watching this my stomach couldn’t handle it and I puked on the floor

    Happy new years everyone!!!

  • The Mask

    The Mask

    ★★★★★

    Connor O’Malley can do no wrong and also has the best teeth

  • Ferrari

    Ferrari

    ★★★½

    Nearly the whole theatre gasped

  • Poor Things

    Poor Things

    ★★★★½

    Really really really good stuff!!! Lanthimos continues his streak of great films with an even better dance scene, and I'm going to continue to be a defender of his