Sort by

Willa has logged 38 entries for films during February 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Remembrance: A Portrait Study

Remembrance: A Portrait Study

1968
×
Edit this entry  
27
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Private Imaginings and Narrative Facts

Private Imaginings and Narrative Facts

1968
×
Edit this entry  
24
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kimi

Kimi

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Personal Problems

Personal Problems

1980
×
★★★★
Edit this entry  
22
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Variety

Variety

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tomorrow’s Promise

Tomorrow’s Promise

1967
×
Edit this entry  
20
The Short & Curlies

The Short & Curlies

1987
×
Read the review Edit this entry  
19
Alone

Alone

2017
×
Edit this entry  
18
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Performance

Performance

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Once I Loved a Woman

Once I Loved a Woman

1967
×
Edit this entry  
16
Sweet Sweetback's Baadasssss Song

Sweet Sweetback's Baadasssss Song

1971
×
★★★★
Edit this entry  
16
Belfast

Belfast

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Like

Like

2016
×
Edit this entry  
14
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★½
Edit this entry  
13
Bless Their Little Hearts

Bless Their Little Hearts

1983
×
★★★★
Edit this entry  
12
CODA

CODA

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
À propos de Nice

À propos de Nice

1930
×
Edit this entry  
10
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★★
Edit this entry  
07
Inconsequential Doggereal

Inconsequential Doggereal

1981
×
Edit this entry  
06
Anti-Clock

Anti-Clock

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dream City

Dream City

1983
×
Edit this entry  
04
Vibration

Vibration

1975
×
Read the review Edit this entry  
03
The Other Side of the Underneath

The Other Side of the Underneath

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1970
×
Edit this entry  
02
Open City Mixtape

Open City Mixtape

2014
×
Edit this entry  
01
Mass of Images

Mass of Images

1978
×
Edit this entry