Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Saltburn

Saltburn

2023
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
04
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Better Living

Better Living

2023
×
Read the review Edit this entry  
31
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Mask

The Mask

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ferrari

Ferrari

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Bellboy

The Bellboy

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Passages

Passages

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Primer

Primer

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Days

Days

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
May December

May December

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Killer

The Killer

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Robots

Robots

2005
×
Read the review Edit this entry  
09
The People's Joker

The People's Joker

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
22
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry