Sort by

Lam has logged 206 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Queen

The Queen

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Edit this entry  
24
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
Edit this entry  
24
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
Up

Up

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mulan

Mulan

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lolita

Lolita

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gilda

Gilda

1946
×
★★★½
Edit this entry  
24
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1944
×
★★★½
Edit this entry  
03
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Women

The Women

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Klondike Annie

Klondike Annie

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Baby Face

Baby Face

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry