LaManieDuCinema has logged 214 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Towering Inferno

The Towering Inferno

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Portrait of a Lady

The Portrait of a Lady

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Misery

Misery

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Four Bags Full

Four Bags Full

1956
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Four Bags Full

Four Bags Full

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Coven

Coven

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Edit this entry  
24
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kaamelott - The First Chapter

Kaamelott - The First Chapter

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Notes on Blindness

Notes on Blindness

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fear City: A Family-Style Comedy

Fear City: A Family-Style Comedy

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
OSS 117: From Africa with Love

OSS 117: From Africa with Love

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Akira

Akira

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
OSS 117: Lost in Rio

OSS 117: Lost in Rio

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
OSS 117: Cairo, Nest of Spies

OSS 117: Cairo, Nest of Spies

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
S Is for Stanley

S Is for Stanley

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Freda

Freda

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Titane

Titane

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry