Sort by

lainee has logged 102 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nitram

Nitram

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Till Death

Till Death

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Man with the 7 Second Memory

The Man with the 7 Second Memory

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hunter

The Hunter

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Giselle

Giselle

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Village

The Village

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Proxima

Proxima

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Arctic

Arctic

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Piercing

Piercing

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry