• Diabolique

    ★★★

  • The Crucified Lovers

    ★★★★½

  • The Barefoot Contessa

    ★★★★

  • Journey to Italy

  • Sound of the Mountain

    ★★★★½

  • Tokyo Story

    ★★★★★

  • The Band Wagon

    ★★★

  • Ugetsu

    ★★★½

  • The Flavor of Green Tea Over Rice

    ★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • Repast

    ★★★★

  • Early Summer

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★

  • Annie Get Your Gun

    ★★★

  • Stromboli

  • On the Town

    ★★★½

  • Late Spring

    ★★★★★

  • Germany Year Zero

  • Utamaro and His Five Women

    ★★★★½

  • No Regrets for Our Youth

    ★★★

  • The Vampire

    ★★★½

  • Detour

  • Rome, Open City

  • To Have and Have Not

    ★★★½

  • Day of Wrath

    ★★★★½

  • Heaven Can Wait

    ★★★½

  • I Married a Witch

    ★★★½

  • Mrs. Miniver

    ★½

  • There Was a Father

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★½

  • Sullivan's Travels

    ★★★½

  • Ornamental Hairpin

    ★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★★½

  • The Shop Around the Corner

  • You Can't Take It with You

    ★★★

  • The Masseurs and a Woman

    ★★★½

  • Bringing Up Baby

    ★★★★½

  • The Plow That Broke the Plains

    ★★★½

  • Ruggles of Red Gap

    ★★★½

  • The Goddess

    ★★★½

  • It Happened One Night

    ★★★★

  • Every-Night Dreams

    ★★★½

  • Japanese Girls at the Harbor

    ★★★★

  • Vampyr

    ★★★½

  • Hellbound Train

    ★★★

  • Aimless Walk

    ★★★½

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • Storm Over Asia

    ★★★½

  • The Wind

    ★★★★

  • The House on Trubnaya

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Bed and Sofa

    ★★★½

  • So This Is Paris

    ★★★½

  • Chess Fever

    ★★★★

  • Strike

    ★★★★

  • The Outlaw and His Wife

    ★★★½

  • A Little Princess

    ★★★

  • The Poor Little Rich Girl

    ★★★

  • The New York Hat

  • The Lonedale Operator

  • The Unchanging Sea