Sort by

rogue has logged 360 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Starter for 10

Starter for 10

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hostel: Part III

Hostel: Part III

2011
×
½
Edit this entry  
28
Hostel: Part II

Hostel: Part II

2007
×
Edit this entry  
27
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hostel

Hostel

2005
×
Edit this entry  
26
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
24
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
Edit this entry  
23
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Blindness

Blindness

2008
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Family Fang

The Family Fang

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Wedding Pact

The Wedding Pact

2014
×
½
Edit this entry  
13
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Radio Mary

Radio Mary

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
Edit this entry  
08
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Country Strong

Country Strong

2010
×
★★
Edit this entry  
05
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Marc Maron: Too Real

Marc Maron: Too Real

2017
×
Edit this entry  
04
Monster

Monster

2003
×
★★★
Edit this entry  
03
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
03
A Dogwalker's Christmas Tale

A Dogwalker's Christmas Tale

2015
×
Edit this entry  
02
Closed Circuit

Closed Circuit

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sophie and the Rising Sun

Sophie and the Rising Sun

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
The Room

The Room

2003
×
½
Edit this entry  
29
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Freeheld

Freeheld

2015
×
★★★½
Edit this entry