olivia has logged 368 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Brainstorm

Brainstorm

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Necktie

Necktie

2013
×
Edit this entry  
25
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Other Boleyn Girl

The Other Boleyn Girl

2008
×
★★
Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Little Stranger

The Little Stranger

2018
×
Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Matangi / Maya / M.I.A.

Matangi / Maya / M.I.A.

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Help!

Help!

1965
×
★★★
Edit this entry  
19
George Harrison: Living in the Material World

George Harrison: Living in the Material World

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
New Wave: Dare to be Different

New Wave: Dare to be Different

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Protect You + Me

Protect You + Me

2008
×
Edit this entry  
16
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Childhood of a Leader

The Childhood of a Leader

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★½
Edit this entry  
14
Tyrel

Tyrel

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Green Room

Green Room

2015
×
★★½
Edit this entry  
13
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Get Him to the Greek

Get Him to the Greek

2010
×
★½
Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★
Edit this entry  
06
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Dead

The Dead

1987
×
★½
Edit this entry  
03
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★
Edit this entry  
02
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Edit this entry  
30
Justice League

Justice League

2017
×
★½
Edit this entry  
29
I Love You to Death

I Love You to Death

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jonathan

Jonathan

2018
×
★½
Edit this entry  
24
What the #$*! Do We (K)now!?

What the #$*! Do We (K)now!?

2004
×
½
Edit this entry  
24
Performance

Performance

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★
Edit this entry  
23
Stink!

Stink!

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
★★★½
Edit this entry