Sort by

deniz has logged 96 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Corsage

Corsage

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★½
Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
Edit this entry  
09
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rosaline

Rosaline

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Castle for Christmas

A Castle for Christmas

2021
×
Edit this entry  
04
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Another Cinderella Story

Another Cinderella Story

2008
×
★½
Edit this entry  
14
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★½
Edit this entry  
12
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★½
Edit this entry  
09
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Edit this entry  
28
The School for Good and Evil

The School for Good and Evil

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★
Read prior review Edit this entry  
22
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cosmic Slop

Cosmic Slop

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Saint Omer

Saint Omer

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bros

Bros

2022
×
★★★
Edit this entry  
02
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★★★
Edit this entry  
28
Wedding Season

Wedding Season

2022
×
★★
Edit this entry  
27
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry  
18
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Solaris

Solaris

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
25
Look Both Ways

Look Both Ways

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Z-O-M-B-I-E-S 3

Z-O-M-B-I-E-S 3

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
mother!

mother!

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Persuasion

Persuasion

2022
×
★½
Edit this entry  
11
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry